Setkáváte se s něčím podobným? Určitě věnujte pozornost následujícím řádkům. Nejen, že tento problém mohou způsobovat nejrůznější důvody, časté noční močení z nás také vysává energii, jelikož dochází k pravidelnému narušení spánku a naše tělo tak není odpočaté, jsme bez energie, a více podráždění.
Co způsobuje časté močení?
Příznaků existuje hned několik a pokud se některé z nich objeví i u vás, určitě byste ze všeho nejdřív měli navštívit urologa a nechat se důkladně vyšetřit. Jednou z nejčastějších příčin nadměrného močení u mužů je zvětšená prostata, tzv. benigní (nezhoubná) hyperplazie prostaty (může se objevovat i pod zkratkou BHP).
Jedná se o zvětšení žlázové části prostaty. Ačkoliv se tento jev objevuje především u mužů nad 50 let, výjimkou nejsou ani případy, kdy některé muže zvětšená prostata trápí již po třicítce. Uvádí se, že zhruba 60 % mužů nad 60 let se už s problémy s močením setkalo. Čím je člověk starší, tím toto číslo stoupá.
Problém tkví v tom, že zvětšená prostata (ať už je důvod zvětšení jakýkoli) tlačí na močovou trubici. Tou pak nemůže moč odtékat ven stejně kvalitně, jako při normálním stavu.
Moč odchází po kapkách nebo dochází k přerušovanému močení. Zkrátka a dobře muž nemůže zcela situaci ovládat. Nezřídka se setkáváme i s inkontinencí, nepříjemným nočním močením nebo svíravými či bodavými pocity při vyprazdňování.
Zvětšená prostata se projevuje slabým proudem moči, opožděným začátkem, případně přerušovaným močením, což způsobuje, že se muž plně nevymočí a je tak nucen navštěvovat toaletu častěji.
Jednou z příčin nadměrného močení může být také hyperaktivní močový měchýř, kdy dochází taktéž k velmi častému močení (třeba i každých 15 minut) i přes to, že močový měchýř není zcela plný.
Odborníci upozorňují na to, že jednotlivé projevy mohou být kombinací vícero potíží – tzn., že příčinu nadměrného močení má na svědomí zvětšená prostata, ale zároveň i hyperaktivní močový měchýř.
Tématu prostaty se věnujeme pravidelně. Přečtěte si o prostatě to nejpodstatnější - jak vlastně vypadá a jaké funkce plní.
Je dobré vědět, že zvětšená prostata je do jisté míry přirozenou součástí stárnutí. V určitém věku začne být hormonální rovnováha méně stabilní. Klesá produkce testosteronu a naopak může stoupnout estrogen. To může podněcovat růst buněk prostaty a proto se zvětšuje. Svůj vliv má k tomu všemu i genetika a životní styl.
Pečujte o svou prostatu
Alfou a omegou je v tomto případě zdravý životní styl – omezení kouření, pití alkoholu a nápojů s kofeinem. Dbát byste měli na přiměřený příjem potravy a častěji konzumovat ovoce a zeleninu. Svou důležitou roli při potlačení nadměrného močení hrají také rostliny a bylinky.
- Serenoa plazivá je rostlina, která velmi silně působí na prostatu. Ačkoli není tolik známá, můžete se na její účinky spolehnout.
- Pojem lykopen vám možná taktéž nebude povědomý, ale ve skutečnosti jde o výtažek z rajčat - na prostatu ideální.
- Z minerálů je důležité vyzdvihnout hlavně zinek a selen, neboť pečují nejenom o prostatu, ale celé reprodukční zdraví.
Chcete-li mít jistotu, že svému tělu dodáváte všechny potřebné a užitečné látky, můžete sáhnout také po některém z doplňků stravy, které obsahují kombinaci přírodních aktivních látek a mají tak pozitivní účinek na správnou funkci prostaty a díky ostatním složkám působí pozitivně také na imunitní systém.