Dnešní muž chce být i po padesátce jak pracovně, tak společensky dál aktivní. Snižující se hladina testosteronu a s ní související andropauza ho může zpomalit.
Testosteron začíná mizet už po třicítce
Množství testosteronu v mužském těle výrazně roste v období puberty s tím, že svého vrcholu dosahuje kolem 25 let. Už po třicítce začíná hladina testosteronu klesat, a to přibližně o 1 % ročně. Může to být ale mnohem rychleji – například v případě, že muži nic neříká zdravý životní styl. Klesající hladina tohoto hormonu se neprojeví hned, nejčastěji o sobě dá vědět až kolem padesátky.
V posledních letech se s nedostatkem testosteronu kvůli špatnému životnímu stylu, kouření, nízké míře pohybu a dlouhodobému stresu setkáváme stále častěji i u čtyřicátníků.
Andropauza: Projevy nemusí hned napovědět
Zatímco některých příznaků si muži a jejich okolí všímá, jiné zůstávají bez povšimnutí a jsou zlehčovány s tím, že příčinou je stárnutí nebo pracovní přetížení. Nedostatek testosteronu přitom negativně ovlivňuje
- sexuální funkce;
- fyzické zdraví;
- duševní zdraví.
Snižující se hladina testosteronu se nehlásí jen menší chutí na sex a sexuální výkonností. Mezi další projevy patří například únava, snížená výkonnost, ztráta svalové hmoty a vyšší sklon k růstu hmotnosti spojený s ukládáním tuku v oblasti břicha. Výjimkou není ani horší soustředění a nervozita.
Muži na nízkou hladinu testosteronu reagují velice podobně jako ženy na nízkou hladinu estrogenu. Začnou být tedy citlivější, náladovější a vztahovačnější. Objevit se mohou také sklony k depresím, nespavost a návaly pocení.
Pomoci může příroda – silná trojka
Pokud muž nebo jeho okolí pozorují uvedené příznaky, je čas zbystřit a zaměřit se na způsoby, které je mohou pomoci mírnit. Velkou úlohu hraje životní styl – konkrétně pravidelný pohyb, nekouření, omezená spotřeba alkoholu, psychická pohoda a zdraví jídelníček. U posledního ze jmenovaných nezáleží pouze na množství přijaté energie (které se u mužů nad 50 let snižuje), ale také na jeho složení včetně dostatku bílkovin, vlákniny a vybraných minerálních a dalších látek.
- Zinek – zinek je zázračným minerálem, který se v těle podílí na mnoha důležitých procesech. Mimo jiné přispívá k udržení normální hladiny testosteronu v krvi a k podpoře plodnosti. Muži v andropauze ocení také jeho pozitivní vliv na trávení. Zinek totiž působí příznivě na metabolismus makroživin a mastných kyselin.
- Serenoa plazivá – palma latinsky nazývaná Serenoa repens obsahuje látky, které přispívají k fungování reprodukčního systému, a navíc prospívají močové soustavě a fungování prostaty.
- Selen – je dalším často opomíjeným minerálem. Selen podporuje tvorbu spermií a nezanedbatelný je také jeho účinek, díky kterému pomáhá tělo chránit před oxidačním stresem a nadbytkem volných radikálů.
Vhodným způsobem jejich doplnění mohou být doplňky stravy.
Vaše komentáře
Vložte svůj komentář:
{{ myComment.name }}:
{{ myComment.text }}
{{ comment.name }}:
{{comment.text}}
Zákaznícka podpora:
{{ reaction.text }}
Vložte svůj komentář: