I když nejčastěji se inkontinence u mužů objeví nad 65 let, výjimkou nejsou ani případy v mladém a středním věku. Přestože se týká milionů lidí po celém světě, není inkontinence ničím běžným a samozřejmým. A jistě není v jejím případě třeba rezignovat a spolehnout se pouze na nákup hygienických pomůcek, které řeší jen následek.
Co je to inkontinence
Močová inkontinence označuje jakýkoli mimovolný únik moči. Zatímco u dětí do 6 let souvisí pomočování s nevyzrálostí centrálního nervového systému a je tedy přirozené, u ostatních vyžaduje řešení.
Existují dva hlavní druhy inkontinence.
- Zaprvé se jedná o stresovou inkontinenci, kdy k úniku dochází při zvýšeném tlaku v dutině břišní. Například při zvedání těžkých předmětů, kašli, smíchu nebo cvičení. U mužů ji může vyvolat chirurgické odstranění prostaty – až jeden muž z deseti s ní přitom žije více než jeden rok po zákroku.
Inkontinencí trpí až třetina starších mužů.
- Druhým typem je tak zvaná urgentní inkontinence. U té úniku předchází silné nucení na močení, a to bez jakýchkoli varovných signálů. V tomto případě mohou být důvodem mimo jiné infekce močových cest, kameny močového měchýře, nádor nebo onemocnění nervového systému včetně Parkinsonovy a Alzheimerovy choroby.
Síla bylinek
Zdravotní obtíže s močovým systémem nejsou v historii ničím novým. A stejně jako v případě mnoha dalších obtíží i zde byli naši předci odkázáni pouze na dary přírody. A u těch můžeme hledat pomoc i v moderní době.
V České republice je mnoho rostlin, které podporují normální funkci močové soustavy. Jedná se nejen o velmi dobře známé brusinky, ale také listy jasanu ztepilého, řebříček obecný, přesličku rolní, břízu bílou, kokošku pastuší tobolku nebo třezalku tečkovanou. V zahraničí pak lidé spoléhali na tamní rostliny. Například na serenou plazivou, listy artyčoku, lékořici lysou, koriandr setý, kardamovník pravý nebo olivovník evropský.
Pro svou schopnost přispívat k normální funkci močové a reprodukční soustavy včetně prostaty je dnes oblíbenou součástí doplňků stravy například serenoa plazivá.
Kdy je čas navštívit lékaře
V případě akutního problému, jako jsou zlomená noha nebo rozbitá hlava, automaticky zamíříme k lékaři. U chronických dlouhotrvajících obtíží je tomu jinak. Zdravotní komplikace se mohou zhoršovat pomalu, ale jistě. I to je důvodem, proč může být těžké uvědomit si postup obtíží. Pokud máte níže uvedené příznaky, je důležité objednání u praktického lékaře nebo urologa už dál neodkládat.
- Neodkladný, náhlý pocit na močení.
- Močení 8× a vícekrát za 24 hodin (nadměrné močení).
- Potřeba nočního močení.
- Únik moči.
Léčba může pomoci až 80 % pacientům s inkontinencí.
- Slabý nebo přerušovaný proud moči.
- Nutnost tlačení při močení.
- Odchod moči i po ukončení močení.
- Pocit neúplného vyprázdnění.
Zdroje:
https://www.cus.cz/pro-pacienty/diagnozy/unik-moci-mocova-inkontinence/
https://www.cus.cz/moderni-lecba-inkontinence/
https://www.fnbrno.cz/inkontinence-u-muzu-neni-tabu/t4707
https://www.szpi.gov.cz/soubor/voditka-tvrzeni-prilohy-2018.aspx
Vaše komentáře
Vložte svůj komentář:
{{ myComment.name }}:
{{ myComment.text }}
{{ comment.name }}:
{{comment.text}}
Zákaznícka podpora:
{{ reaction.text }}
Vložte svůj komentář: