Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním. Více se dočtete zde

Proč je důležité znát druhy inkontinence, pokud ji chcete úspěšně vyřešit?

Únik moči trápí muže i ženy, a možná by vás překvapilo, že i v poměrně mladém věku. Něco jiného je však inkontinence způsobená zvětšenou prostatou a např. poúrazová inkontinence. Pojďme se na jednotlivé druhy inkontinence podívat podrobněji:

Proč je důležité znát druhy inkontinence, pokud ji chcete úspěšně vyřešit?

K řešení inkontinence je důležité znát příčinu

Jednotlivé druhy inkontinence se poměrně liší. Zatímco některé způsobuje funkční problém lidského těla, jiné může mít na svědomí třeba úraz.

Rozdělujeme tyto hlavní příčiny inkontinence:

Zbytnělá prostata se týká pouze mužů. Žláza se zvětší natolik, že se na své místo nevejde a utlačuje močové cesty. 

Infekce močových cest je nejčastěji způsobena bakteriemi a více se týká žen, protože mají kratší močovou trubici a tím pádem snadnější přístup pro infekci. 

Oslabené pánevní dno se hodně podceňuje u mužů i žen. Svaly pánevního dna nám pomáhají jako svěrače a pomáhají vše udržet na svém původním místě. Mohou ale ochabnout vlivem věku, těžké práce, obezity, špatného držení těla, po porodu nebo pokud nemáme žádný pohyb. 

Úraz není nejčastější příčina inkontinence, ale nelze ho opomenout. Nemusí jít nutně o mechanické poranění močových cest – inkontinence trápí i osoby s poraněním míchy a onemocněním nervové soustavy, kdy nervy ovládající vyprazdňování přestanou fungovat.

Řešení inkontinence je úzce spjato s výše zmíněným. Spočívá v posilování pánevního dna, péči o prostatu, i dobrou osobní hygienu, která eliminuje případnou infekci. Záleží však i na povaze problému – druhy inkontinence poukazují na vlastní příčinu:

Jaké druhy inkontinence známe?

Stresová inkontinence je nejčastější a potkat může kohokoli. Vzniká změnou nitrobřišního tlaku pokud kýchneme, zvedáme těžká břemena, smějeme se, nebo uděláme větší pohyb. Vynikající je právě posilování pánevního dna!

Funkční inkontinence je technický problém. Týká se osob se sníženou pohyblivostí.

Urgentní inkontinence způsobuje akutní nutkání na močení. Setkat se u ní můžete s termínem hyperaktivní močový měchýř. Mozek dostává signál že je čas se vyprázdnit, a tím může být třeba zvuk tekoucí vody. Zajímavé je, že nehraje roli, zda je močový měchýř naplněný. 

Inkontinence po porodu a při těhotenství mívá dočasný charakter – takové změny ženského těla se zkrátka neobejdou bez vedlejších potíží. Pomůže fyzioterapie a Kegelovy cviky.

Smíšená inkontinence kombinuje různé příčiny a druhy inkontinence
 

Psychogenní inkontinence nás může postihnout v návaznosti na nějaký šok či velmi stresovou situaci, nebo při vážnějších duševních onemocněních. 

Jak se inkontinence řeší?

Nutná je diagnóza od lékaře a příslušná vyšetření. Následně může doporučit léky, nebo mohou postačit doplňky stravy na močové cesty. V každém případě je velmi důležité využít všech dostupných metod: cviky na pánevní dno, pravidelný pohyb, správný pitný režim, a do velké míry i výběr nápojů. Zatímco některé můžeme pít bez omezení, jiné jsou močopudné. 

Velkou oblastí jsou pak bylinky na močové cesty, které můžete užívat ve formě kapslí, tinktur nebo čajů. 
 

Prostaxin balení

Prostaxin

Pro ničím nerušený spánek a zdravou prostatu

* platíte pouze poštovné 49 Kč


Vaše komentáře

Vložte svůj komentář:

  • {{ myComment.createdAt }}

    {{ myComment.name }}:

    {{ myComment.text }}

  • {{ comment.createdAt }}

    {{ comment.name }}:

    {{comment.text}}

Vložte svůj komentář:

©2021 NaturaMed Pharmaceuticals s.r.o.

Odesílá se

Vyzkoušejte Prostaxin® ZDARMA*

*platíte pouze poštovné 49 Kč

Načítám formulář

Rozhodl jsem se tak prostě jen pro sichr

Rozhodl jsem se tak prostě jen pro sichr

Jiří Kuneš, Čistá

Všechno to začalo tím, že jsem musel pravidelně chodit v noci na toaletu

Všechno to začalo tím, že jsem musel pravidelně chodit v noci na toaletu

František Kukla, Praha

Užívám si života bez omezení

Užívám si života bez omezení

Jiří Wildt, Hostivice