Co je to prostata
Komplikace se zvětšenou prostatou pozná v životě většina mužů, přesto je toto téma pro mnohé stále tabu. Prostata je malá mužská žláza, která může být velká jako kaštan, ale i jako citron. Prostata může být po čtyřicítce často příčinou velkého trápení, například inkontinence, a to i když únik moči je často považován spíše za ženský problém.
Jak vypadá zvětšená prostata?
Dochází k pomnožení buněk prostaty, a ta jednoduše řečeno roste do větších rozměrů. Ačkoli nejde o zhoubný problém, působí mnoho nepříjemností. Podle statistik trpí na zvětšenou prostatu většina mužů po sedmdesátce.
Zvětšená prostata svou velikostí tlačí na své okolí a kvůli tomu nemůže proudit moč tak, jako dřív. V krajních případech odchází pouze po kapkách a muž pociťuje neustálý tlak na močový měchýř a nutkání jít na toaletu.
Víte, jak se projevuje prostata a její zvětšení?
Nejprotivnější je neutichající nucení na močení. Toho si muži mohou všimnout poprvé v noci. I když pravdou je, že neklidný spánek může mít i další důvody.
Moč, která se shromažďuje v močových cestách, působí dráždivě, a navíc komplikuje odplavování škodlivin z těla. Samotné vyprázdnění je pak složité – je tu mechanická překážka, a moč odchází jen v malém množství.
Pro spoustu lidí je ale horší než přerušovaný spánek to, že se nemohou účastnit společenského života. Mají strach, že v obchodě nebo na akci nebude možnost bezpečně navštívit WC, nebo že svým odbíhám budou rušit hostitele. Při delších cestách to znamená i časté zastavování a nervozitu. V ojedinělých případech to může způsobit až nervozitu a rizikové jednání řidiče. Proto je tak důležité začít o prostatu pečovat včas a využít možnost preventivních prohlídek. Vyšetření prostaty přitom není třeba se bát a samovyšetření ho nenahradí. Odborník navíc může doporučit i vhodné cvičení.
Týkají se problémy s prostatou každého muže?
Rizikovým faktorem je věk, což nikdo z nás ovlivnit nedokáže. Dále to může být dědičnost, jiná vzniklá onemocnění a rozhodně i životospráva. Problémům s prostatou velice napomáhá kouření a pití alkoholu, neprospívá ani příliš mnoho kávy.
Prostata začíná muže trápit kolem 50–60 roku života, výjimkou však nejsou i mladší muži.
Ideální je doplňovat základní minerály, jako je např. zinek přispívající k normální plodnosti a reprodukci nebo selen, který podporuje tvorbu spermií. Zinek přitom můžete získat například z tmavých druhů mas, celozrnných obilovin a luštěnin. Spolehnout se můžete také na bylinky, které je možné zařadit v podobě pitného režimu. Pomoci s dostatečným příjmem mohou i doplňky stravy.
Na prostatu platí příroda
Kromě zmíněného zinku doporučujeme vyzkoušet výtažek z rostliny serenoa plazivá neboli saw palmetto. Jde o palmu, která příznivě působí při zvětšení prostaty a ještě dříve podporuje funkce močových cest. Serenoa se užívá ve formě kapslí s rozemletým práškem z rostliny. Spolehnout se na ni mohou i muži, kteří zatím na potíže netrpí.
Pokud dáváte přednost našim zdrojům, zařaďte pravidelně do jídelníčku rajčata plná lykopenu, antioxidantu, který pomáhá zmírňovat oxidační stres. Ale pozor! Důležité je vědět nejen co mít na talíři, ale také jakým potravinám se raději vyhnout.
Zdroj: